Zaloguj się | Rejestracja

Zatrucia czadem w gminie Dobra. Apel Straży Pożarnej


Zatrucia czadem w gminie Dobra. Apel Straży Pożarnej

Komenda Powiatowa Państwowej Straży Pożarnej w Policach apeluje do mieszkańców powiatu o zakup czujników tlenku węgla i dymu. Domowe czujki to prosty sposób na zabezpieczenie przed pożarem lub zaczadzeniem.


W trosce o własne bezpieczeństwo, zachęcamy do zamontowania czujników dymu i gazu w pomieszczeniach, w których istnieje ryzyko ewentualnych pożarów lub zatruć tlenkiem węgla (łazienki z piecykiem gazowym, sypialnie, salony z kominkami). Koszt zamontowania takich czujek (ok. 100 zł) jest niewspółmiernie niski do najwyższej wartości, jaką jest nasze życie. Pod adresem www.straz.police.pl i www.straz.gov.pl można znaleźć więcej informacji na temat tlenku węgla.

"2 lutego br. Stanowisko Kierowania Komendanta Powiatowe PSP w Policach odebrało zgłoszenie o podejrzeniu zatrucia tlenkiem węgla w mieszkaniu zlokalizowanym na ulicy Grafitowej w Mierzynie. Po przyjeździe zastępów straży pożarnej na miejsce zdarzenie w mieszkaniu znajdowała się 3-osobowa rodzina z objawami zatrucia czadem. Załoga pogotowia ratunkowego, która była już na miejscu udzielała im pierwszej pomocy medycznej. Strażacy sprawdzili stężenie zawartości tlenku węgla w powietrzu za pomocą detektora wielogazowego. Pomiar wskazał stężenie - 250 ppm czyli 250 cząstek związku chemicznego tlenku węgla przypadające na milion cząsteczek powietrza. Ratownicy niezwłocznie przewietrzyli całe mieszkanie i odłączyli piecyk gazowy w łazience, który był źródłem emisji trującego gazu. Wszystkie osoby zatrute zostały przetransportowane do szpitala.
Podobne zdarzenie miało miejsce 4 lutego w mieszkaniu na ulicy Bohaterów Westerplatte w Policach. Mężczyzna z objawami zatrucia czadem został przewieziony do szpitala. Detektor strażaków wskazał stężenie tlenku węgla 200 ppm %. Źródłem emisji tzw. "cichego zabójcy" również był piecyk gazowy w łazience." - mówi kpt. mgr inż. Piotr Maciejczyk, Naczelnik Wydziału Operacyjnego i Kontrolno-Rozpoznawczego.

Reklamy Google:


Tlenek węgla CO, zwany potocznie czadem, to bezbarwny i bezwonny gaz, który ma silne własności toksyczne. Gromadzi się głównie pod sufitem ponieważ ma nieco mniejszą gęstość od powierza. Wdychanie nawet niewielkiej ilości tlenku węgla może spowodować zatrucie, silny ból głowy, wymioty, zapadnięcie w śpiączkę a nawet zgon.

Skąd się bierze czad i dlaczego jest tak niebezpieczny?
Tlenek węgla powstaje podczas procesu niepełnego spalania materiałów palnych, w tym paliw, które występuje przy niedostatku tlenu w otaczającej atmosferze. Niebezpieczeństwo zaczadzenia wynika z faktu, że tlenek węgla:
• jest gazem niewyczuwalnym zmysłami człowieka (bezwonny, bezbarwny i pozbawiony smaku),
• blokuje dostęp tlenu do organizmu, poprzez zajmowanie jego miejsca w czerwonych ciałkach krwi, powodując przy długotrwałym narażeniu (w większych dawkach) śmierć przez uduszenie.

Co jest główną przyczyną zaczadzeń?
Głównym źródłem zatruć w budynkach mieszkalnych jest niesprawność przewodów kominowych: wentylacyjnych, spalinowych i dymowych. Wadliwe działanie wspomnianych przewodów może wynikać z:
• ich nieszczelności,
• braku konserwacji, w tym czyszczenia,
• wad konstrukcyjnych,
• niedostosowania istniejącego systemu wentylacji do standardów szczelności stosowanych okien i drzwi, w związku z wymianą starych okien i drzwi na nowe.
Powyższe może prowadzić do niedrożności przewodów, braku ciągu, a nawet do powstawania zjawiska ciągu wstecznego, polegającego na tym, że dym zamiast wydostawać się przewodem kominowym na zewnątrz, cofa się z powrotem do pomieszczenia.

Co zrobić, aby uniknąć zaczadzenia?
W celu uniknięcia zaczadzenia należy:
• przeprowadzać kontrole techniczne, w tym sprawdzanie szczelności przewodów kominowych, ich systematyczne czyszczenie oraz sprawdzanie występowania dostatecznego ciągu powietrza,
• użytkować sprawne techniczne urządzenia, w których odbywa się proces spalania, zgodnie z instrukcją producenta,
• stosować urządzenia posiadające stosowne dopuszczenia w zakresie wprowadzenia do obrotu; w sytuacjach wątpliwych należy żądać okazania wystawionej przez producenta lub importera urządzenia tzw. deklaracji zgodności, tj. dokumentu zawierającego informacje o specyfikacji technicznej oraz przeznaczeniu i zakresie stosowania danego urządzenia,
• nie zaklejać i nie zasłaniać w inny sposób kratek wentylacyjnych,
• w przypadku wymiany okien na nowe, sprawdzić poprawność działania wentylacji, ponieważ nowe okna są najczęściej o wiele bardziej szczelne w stosunku do wcześniej stosowanych w budynku i mogą pogarszać wentylację,
• systematycznie sprawdzać ciąg powietrza, np. poprzez przykładanie kartki papieru do otworu bądź kratki wentylacyjnej; jeśli nic nie zakłóca wentylacji, kartka powinna przywrzeć do wyżej wspomnianego otworu lub kratki,
• często wietrzyć pomieszczenie, w których odbywa się proces spalania (kuchnie, łazienki wyposażone w termy gazowe), a najlepiej zapewnić, nawet niewielkie, rozszczelnienie okien,
• nie bagatelizować objawów duszności, bólów i zawrotów głowy, nudności, wymiotów, oszołomienia, osłabienia, przyspieszenia czynności serca i oddychania, gdyż mogą być sygnałem, że ulegamy zatruciu czadem; w takiej sytuacji należy natychmiast przewietrzyć pomieszczenie, w którym się znajdujemy i zasięgnąć porady lekarskiej.
W trosce o własne bezpieczeństwo, warto rozważyć zamontowanie w domu czujek dymu i gazu. Koszt zamontowania takich czujek jest niewspółmiernie niski do korzyści, jakie daje zastosowanie tego typu urządzeń (łącznie z uratowaniem najwyższej wartości, jaką jest nasze życie).

Jak pomóc przy zatruciu tlenkiem węgla?
W przypadku zatrucia tlenkiem węgla należy:
• zapewnić dopływ świeżego czystego powietrza; w skrajnych przypadkach wybijając szyby w oknie,
• wynieść osobę poszkodowaną w bezpieczne miejsce, jeśli nie stanowi to zagrożenia dla zdrowia osoby ratującej; w przypadku istnienia takiego zagrożenia pozostawić przeprowadzenie akcji służbom ratowniczym,
• wezwać służby ratownicze (pogotowie ratunkowe, PSP),
• jak najszybciej podać tlen,
• jeżeli osoba poszkodowana nie oddycha, ma zatrzymaną akcję serca, należy natychmiast zastosować sztuczne oddychanie np. metodą usta - usta oraz masaż serca,
• nie wolno wpadać w panikę, kiedy znajdziemy dziecko lub dorosłego z objawami zaburzenia świadomości w kuchni, łazience lub garażu; należy jak najszybciej przystąpić do udzielania pierwszej pomocy.

PAMIĘTAJMY!
Od stosowania się do powyższych rad może zależeć nasze zdrowie i życie oraz zdrowie i życie naszych bliskich.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości



Nie dla czadu - ulotka informacyjna (kliknij, żeby powiększyć):

Zobacz artykuły powiązane:

Palenie śmieci
w domowych piecach


Kominy na dachach domów w Bezrzeczu coraz częściej wypuszczają leniwie snujące się ścieżki dymu. Niestety, jak informują funkcjonariusze Państwowej Straży Pożarnej i Straży Gminnej w Dobrej zdarzają się przypadki, że mieszkańcy, chcąc zaoszczędzić na środkach opałowych, spalają w domowych piecach różnego rodzaju odpady. Wtedy niegroźny zwykle dym z kominów staje się niebezpiecznym źródłem zanieczyszczeń.

Czad - cichy zabójca!

Ból i zawroty głowy, mdłości, osłabienie - to mogą być pierwsze sygnały zatrucia tlenkiem węgla czyli czadem. Tych objawów nie wolno nam lekceważyć! Po tym może nastąpić utrata przytomności. Tlenek węgla jest śmiertelnie niebezpieczny! Każdego roku z powodu zatrucia czadem, ginie kilkadziesiąt osób. Bardzo często nie ma to związku z powstaniem pożaru, a wynika jedynie z niewłaściwej eksploatacji budynku i znajdujących się w nim instalacji grzewczych.

poniedziałek 16 lutego 2015 - 10:40:41 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Bezrzecze24

USŁUGI W/DLA BEZRZECZA

kodo


Centrum Medyczne LuxMedica.jpg
Centrum Medyczne LuxMedica
jest nowoczesnym centrum, działającym na rynku medycznym od 2013 roku, które zostało wyposażone w najnowocześniejszy i najwyższej jakości sprzęt medyczny, najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz profesjonalny i wykwalifikowany personel.
Nasz adres: Mierzyn, ul. Welecka 1A
Telefon: +48 91 48 48 404


autofit.jpg
AUTO FIT
mechanika pojazdowa
71-211 Szczecin
ul. Szeroka 63
PN - PT 9:00 - 18:00
Firma AUTO FIT prowadzi kompleksową naprawę i diagnostykę samochodów z grupy VW, AUDI, SEAT, SKODA oraz naprawy mechaniczne wszystkich innych marek. Zapraszamy.
Telefon: +48 91 432 75 63
reklama.jpg
Reklama w portalu Bezrzecze24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu Bezrzecze24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej