Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Wybory 2018: trzy ważne zmiany w gminie Dobra


Wybory 2018: trzy ważne zmiany w gminie Dobra

Podczas wyborów samorządowych, które odbędą się jesienią, mieszkańców gminy Dobra czekają trzy ważne zmiany. Liczba radnych zwiększy się z 15 do 21, a wybory odbędą się w systemie proporcjonalnym (nie będzie jednomandatowych okręgów). Ma to związek z liczbą mieszkańców w gminie, która przekroczyła 20 tysięcy. Trzecia zmiana dotyczy wydłużenia o rok kadencji - do 5 lat.


Zgodnie z uchwałą, która ma być rozpatrywana 22 marca podczas sesji, gmina Dobra podzielona zostanie na trzy okręgi wyborcze. Pierwszy będzie obejmował sołectwa: Dobra, Dołuje (z miejscowością Kościno), Wąwelnica (z miejscowością Lubieszyn), Skarbimierzyce (z miejscowością Redlica), Stolec, Rzędziny, Łęgi, Buk i Grzepnica (z miejscowościami Płochocin i Sławoszewo). Wybierzemy w nim 7 radnych. Wcześniej z tego terenu wybierano łącznie 5 radnych.

Drugi okręg będzie się składał z sołectw Bezrzecze i Wołczkowo, gdzie wybierzemy 6 radnych (dotychczas 4). Ostatni, trzeci okręg będzie obejmował tylko Sołectwo Mierzyn - tutaj wybierzemy aż 8 radnych (dotychczas 6). Łącznie nowa Rada Gminy Dobra będzie liczyła 21 osób.

Zobacz projekt uchwały - BIP

Reklamy Google:


Dostępny jest też projekt uchwały w sprawie podziału gminy Dobra na stałe obwody głosowania, ustalenia ich numerów, granic oraz siedzib obwodowych komisji wyborczych - zobacz szczegóły. Zgodnie z uchwałą wyznaczono 9 stałych obwodów głosowania.

Kolejna zmiana dotyczy wydłużenia kadencji radnych i wójta. Zamiast dotychczasowych 4 lat będzie 5-letnia kadencja. Nowe prawo wyborcze wprowadza też dwukadencyjność w przypadku wójtów, burmistrzów i prezydentów miast. Nie będzie jednak ona działa wstecz. To oznacza, że dwie kadencje będą liczone od jesieni 2018 roku.

Gmina Dobra nie będzie jedyną gminą w województwie zachodniopomorskim, w której zmieni się ordynacja wyborcza w związku z liczbą mieszkańców. W Myśliborzu i Dębnie wybory odbędą się w jednomandatowych okręgach, a liczba radnych spadnie z 21 do 15 z powodu zmniejszenia się liczby mieszkańców.

Źródło: Biuletyn Informacji Publicznej Urzędu Gminy Dobra


Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościniedziela 18 marca 2018 - 11:07:16 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Bezrzecze24

USŁUGI W/DLA BEZRZECZA

podolog.szczecin
chmurka.jpg
Przedszkole Poranna Chmurka
Mierzyn, ul. Poranna 4
Integracyjne Przedszkole Poranna Chmurka to placówka położona na granicy Szczecina i Mierzyna. Za cel obraliśmy sobie wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka zgodnie z jego potencjałem i możliwościami sensorycznymi. Pielęgnujemy indywidualność i rozwijamy ją. Zapewniamy rodzinną atmosferę, fachową kadrę realizującą program dydaktyczno-wychowawczy i dbającą szczególnie o bezpieczeństwo powierzonych nam dzieci.
stylowa.jpg
Restauracja Stylowa
Dobra, ul.Szczecińska 20b
tel. +48 517 687 606
W stylowym klimacie zorganizujemy dla Państwa przyjęcie okolicznościowe a także wszelkie spotkania firmowe. Zapraszamy na szeroki wybór dań, w tym prawdziwą pizzę, które oferujemy również z dowozem w wyznaczonym obszarze. Specjalizujemy się także w cateringu na przyjęcia domowe i firmowe.

przychodnie.jpg
Przychodnie
Medycyny Rodzinnej
Zapraszamy naszych Pacjentów na pierwsze bezpłatne szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B - wzw B. Bezrzecze, ul. Górna 18b,
tel. +48 91 818 20 10.
autofit.jpg
AUTO FIT
mechanika pojazdowa
71-211 Szczecin
ul. Szeroka 63
PN - PT 9:00 - 18:00
Firma AUTO FIT prowadzi kompleksową naprawę i diagnostykę samochodów z grupy VW, AUDI, SEAT, SKODA oraz naprawy mechaniczne wszystkich innych marek. Zapraszamy.
Telefon: +48 91 432 75 63
reklama
reklama.jpg
Reklama w portalu Bezrzecze24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu Bezrzecze24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej