Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Przykre konsekwencje zaniedbanych haluksów


Przykre konsekwencje zaniedbanych haluksów - kilka słów o powikłaniach

Wiele osób twierdzi, że haluksy to problem wyłącznie kosmetyczny. Jednak w rzeczywistości nieleczona zmiana powodować może rozwój uciążliwej i bolesnej choroby. Brak reakcji chorego może prowadzić do silnego bólu, trudności z doborem obuwia, a także do rozwoju choroby zwyrodnieniowej stawów, która przyczynić się może do kłopotów z poruszaniem.


Objawy haluksów nasilają się w wyniku nacisku obuwia. Na szczęście to błędne koło można w prosty sposób przerwać dobierając odpowiednie aparaty korekcyjne bądź poddając się operacji. Niestety chorzy zazwyczaj szukają pomocy dopiero gdy zmiana jest mocno zaawansowana, a od wystąpienia pierwszych dolegliwości minęło już kilka lat. Wówczas deformacja jest mocno nasilona i powoduje trudności w doborze właściwego obuwia. W takim stadium łagodzenie objawów jest już bardzo utrudnione, do takiego poziomu, że również operacja nie umożliwia całkowitego uleczenia, ponieważ zwyrodnienia mają tendencję do nawracania.

Niemożliwe jest zatrzymanie rozwoju haluksów bez podjęcia leczenia

Paluch koślawy, nazywany również haluksem to schorzenie postępujące, co znaczy, że nie możliwe jest zatrzymanie postępu choroby bez wdrożenia odpowiedniego leczenia. Syndrom palucha koślawego można leczyć chirurgicznie oraz niechirurgicznie. Jednak w rzeczywistości zarówno nieleczone haluksy, jak i haluksy leczone operacyjnie mogą prowadzić do rozwoju powikłań.

Haluksy powodują ogromny ból, który spowodowany jest obrzękiem, które chorzy starają się leczyć wybierając inne obuwie lub sięgając po środki przeciwbólowe. Należy jednak pamiętać, że paluch koślawy jest schorzeniem, które postępuje, a jednym wyjściem z sytuacji jest przeprowadzenie zabiegu chirurgicznego. Brak zastosowania odpowiedniego leczenia nie musi prowadzić do wystąpienia powikłań, jednak są wyjątki, do których należą:

Zapalenie kaletki – kaletka otacza staw zapewniając mu płynny ruch. W powikłaniu obserwujemy stan zapalny workowatej struktury łączącej duży palec ze stopą. Zapalenie kaletki sprawia niezwykły ból, a nieleczone może prowadzić do tzw. zamrożenia stawu.

Zapalenie kaletki maziowej to powszechne i nieprzyjemne schorzenie, które znacząco ogranicza sprawność fizyczną. Najczęściej dotyczy stawu łokciowego, barkowego, kolanowego, biodrowego oraz ścięgna Achillesa. Tego typu zapalenie rozwija się zwykle między 15 a 50 rokiem życia, głównie u osób, które pracują w niekorzystnych warunkach (w tym pozycjach) oraz sportowców, niewłaściwie przygotowanych do aktywności fizycznej.

Nie należy czekać z rozpoczęciem leczenia. Do specjalisty należy się zgłosić już w chwili wystąpienia pierwszych objawów, ponieważ zapalenie kaletki maziowej może utrzymywać się przez długi czas. Trwający stan zapalny może istotnie obniżyć sprawność ruchową w obrębie chorego stawu, a w niektórych, szczególnie ostrych przypadkach prowadzić do całkowitego zesztywnienia stawu.

Co to jest kaletka maziowa? Kaletka maziowa swą strukturą przypomina woreczek wypełniony płynem. Znajduje się w miejscach, gdzie mięśnie przesuwają się po kościach. Ludzkie ciało zawiera około 150 kaletek, które odgrywają niezwykle istotną rolę, ponieważ zmniejszają tarcie między tkankami, wypełniają stawy, a także produkują płyn maziowy nawilżający chrząstkę stawową.

Ograniczony ruch – jednym z częstszych powikłań po haluksach jest ograniczony ruch. Do jego powstawania przyczynia się nie tylko bolesne zapalenie, ale także sztywność dużego palca, która w istotny sposób utrudnia jego zginanie i prostowanie. Odpowiedni ruch palca umożliwia utrzymanie równowagi, a dodatkowo powoduje trudności w bieganiu, chodzeniu, a także staniu.

Deformacje – głównym powikłaniem haluksów jest deformacja stawu. Nieleczone mogą prowadzić do rozrastania się guza, w wyniku którego paluch zaczyna nachodzić na pozostałe palce, a stopa zaczyna puchnąć. Skóra w miejscach narażonych na ciągłe otarcia rogowacieje.

Zakażenia – występowanie haluksów bardzo często przyczynia się do powstawania pęcherzy i ran, które pojawiają się na skutek ocierania guza o wnętrze buta. Takie nieleczone rany mogą stanowić źródło zakażenia, co w skrajnych przypadkach może być powodem wystąpienia powikłań zagrażających życiu.

Jakie inne powikłania dają nieleczone haluksy?

Chorzy często skarżą się również na pieczenie strony podeszwowej stopy, szczególnie pod główkami kości śródstopia. W miejscu tym zaobserwować można modzele oraz nieprzyjemne odciski. Koślawe paluchy bardzo często przyczyniają się do rozwoju metatarsalgii, która prowadzi do występowania ostrego bólu podeszwy stopy.

Osoby, które cierpią na syndrom palucha koślawego bardzo często skarżą się na trudności z dobraniem obuwia. Niewłaściwie dobrane buty powodują ucisk, co prowadzi do trudności w poruszaniu się. Z tego powodu osoby chore, dla ograniczenia bólu próbują odciążać inne miejsca, w tym pięty, licząc na ulgę w bólu. Niestety tego typu zachowania prowadzić mogą do rozwoju innych schorzeń. Nieleczone haluksy mogą prowadzić do zaburzeń w biomechanice stopy, co w dalszym stadium może utrudnić leczenie. Dla kobiet – ponieważ to głównie ich dotyczy problem haluksów – oprócz nasilającego się bólu istotny jest czynnik estetyczny. Zniekształcona stopa często nasila kompleksy. To właśnie dlatego tak ważnym jest, aby sięgnąć po pomoc specjalisty jeszcze przed wystąpieniem deformacji.


Artykuł promocyjny

niedziela 08 kwietnia 2018 - 12:33:50 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Bezrzecze24

USŁUGI W/DLA BEZRZECZA

podolog.szczecin
chmurka.jpg
Przedszkole Poranna Chmurka
Mierzyn, ul. Poranna 4
Integracyjne Przedszkole Poranna Chmurka to placówka położona na granicy Szczecina i Mierzyna. Za cel obraliśmy sobie wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka zgodnie z jego potencjałem i możliwościami sensorycznymi. Pielęgnujemy indywidualność i rozwijamy ją. Zapewniamy rodzinną atmosferę, fachową kadrę realizującą program dydaktyczno-wychowawczy i dbającą szczególnie o bezpieczeństwo powierzonych nam dzieci.
stylowa.jpg
Restauracja Stylowa
Dobra, ul.Szczecińska 20b
tel. +48 517 687 606
W stylowym klimacie zorganizujemy dla Państwa przyjęcie okolicznościowe a także wszelkie spotkania firmowe. Zapraszamy na szeroki wybór dań, w tym prawdziwą pizzę, które oferujemy również z dowozem w wyznaczonym obszarze. Specjalizujemy się także w cateringu na przyjęcia domowe i firmowe.

przychodnie.jpg
Przychodnie
Medycyny Rodzinnej
Zapraszamy naszych Pacjentów na pierwsze bezpłatne szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B - wzw B. Bezrzecze, ul. Górna 18b,
tel. +48 91 818 20 10.
autofit.jpg
AUTO FIT
mechanika pojazdowa
71-211 Szczecin
ul. Szeroka 63
PN - PT 9:00 - 18:00
Firma AUTO FIT prowadzi kompleksową naprawę i diagnostykę samochodów z grupy VW, AUDI, SEAT, SKODA oraz naprawy mechaniczne wszystkich innych marek. Zapraszamy.
Telefon: +48 91 432 75 63
reklama
reklama.jpg
Reklama w portalu Bezrzecze24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu Bezrzecze24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej