Zaloguj się | Rejestracja

Żmija zygzakowata w Gminie Dobra! (czytaj więcej...)


Żmija zygzakowata
w Gminie Dobra!


Wyobraźmy sobie taką sytuację: korzystając z pięknej słonecznej pogody, leżymy sobie na kocu przed domem, czytając dobrą książkę. W pewnym momencie dostrzegamy, że nie tylko my postanowiliśmy wykorzystać promienie słoneczne i obok nas na kocu leży… metrowy wąż, co gorsza nie ten gumowy do podlewania ogródka, ale żywy z charakterystycznym zygzakiem na całej długości ciała. Mało komfortowa sytuacja, prawda? Niestety teoretycznie może się ona przytrafić mieszkańcom gminy Dobra, gdzie podobnie jak w zeszłych latach pojawiły się żmije zygzakowate.


Jak udało nam się ustalić, żmije zygzakowate zamieszkują teren dużej, nieużytkowanej działki na początku Dobrej, jadąc od strony Wołczkowa. Działka nie jest systematycznie wykaszana przez właściciela, ponadto znajdują się na niej oczko wodne, pozostałości po budynkach gospodarczych, a w pobliżu także las. Wszystko to stwarza świetne warunki bytowe dla tych mało sympatycznych gadów.

Prawdopodobny obszar wystepowania żmij zygzakowatych w Gminie Dobra
Instrukcja: w celu przesunięcia mapy kliknij na interesujący Ciebie obszar i poruszaj myszką. Powiększ mapę klikając "+" i analogicznie pomniejsz mapę przez "-".

"Żmije zygzakowate, przedostające się na tereny zamieszkałe, są przez nas systematycznie wyłapywane i przewożone na tereny położone z dala od zabudowań. Staramy się błyskawicznie reagować na każde zgłoszenie mieszkańców. Bardzo ważne jest, aby widząc na swojej posesji żmiję nie wpadać w panikę, tylko od razu zgłosić ten fakt do Urzędu Gminy Dobra pod nr tel. +48 91 311 23 06 lub Straży Gminnej - tel. +48 91 311 52 56. Pogotowie ds. dzikich zwierząt w Gminie Dobra prowadzone jest przez całą dobę"- informuje Małgorzata Chmielewska, kierownik Wydziału ds. Obywatelskich Urzędu Gminy Dobra. "Chciałabym zaapelować do mieszkańców, aby zadbali o swoje posesje, nawet te jeszcze nie zamieszkałe - systematycznie je wykaszając oraz pilnując, aby nie znajdowały się na nich przedmioty mogące posłużyć za kryjówkę dla węży. W ten sposób wyeliminujemy możliwość rozprzestrzenienia się tych zwierząt" - dodaje Małgorzata Chmielewska.

Żmija zygzakowata, a więc jedyny jadowity wąż występujący na terenie naszego kraju, często mylony jest z niegroźnym zaskrońcem. Poniżej przedstawiamy cechy charakterystyczne dla obu gatunków, a także najłatwiej dostrzegalne różnice między nimi.

Cechy charakterystyczne
żmii zygzakowatej:

* Przeciętna długość tego węża to około 40-70 cm, największe okazy mogą mieć nawet ponad 90 cm długości.
* Oko zaopatrzone jest w pionową, soczewkowatą źrenice.
* Znane są trzy podstawowe odmiany barwne żmii zygzakowatej. Pierwsza z nich to odmiana srebrna bądź popielata, która przeważnie występuje u samców. Samice jak i młode są przeważnie brunatne, rzadziej brązowe lub rdzawe. Najrzadszą jest odmiana melanistyczna (czarna).
* Żmije zygzakowate mają dość krępą budowę ciała.

Cechy charakterystyczne
zaskrońca zwyczajnego:

* Zaskroniec zwyczajny jest najpospolitszym polskim wężem.
* Jego bardzo charakterystyczną cechą są dwie żółte plamy z tyłu głowy.
* Wierzch ma szarawy, czasami lekko brunatny, bardzo często z ciemnymi plamami.
* Zaskrońce rosną do 100 cm, jednak zwykle spotykane są okazy 60-80 cm.
* Zaskrońce zasiedlają te same obszary co żmija zygzakowata.

Jak rozróżnić zaskrońca od żmii zygzakowatej?
* Zaskroniec ze względu na brak gruczołów jadowych ma mniej oddzieloną głowę od ciała niż żmija zygzakowata, które znajdują sie tuż za oczami żmii.
* Zaskroniec posiada na głowie dwie charakterystyczne plamki koloru żółtego (czasem jest to kolor biały), natomiast żmija ma kolor jednolity, bez plamek na głowie.
* Żmija zygzakowata ma masywniejszą budowę od zaskrońca oraz przeważnie jest od niego krótsza. Zaskrońce mają szczupłą budowę ciała.
* Żmija posiada bardzo charakterystyczny zygzak, który ciągnie się przez całe ciało żmii. Zaskroniec ma kolor jednolity z drobnymi nieregularnymi plamkami.

Żmije nie atakują same!
Żmije nie atakują aktywnie człowieka i niebezpieczne mogą być tylko w przypadku bezpośredniego zetknięcia - w obronie własnej. Polują na małe ssaki (ryjówki, krety, myszy), na żaby, jaszczurki, pisklęta ptaków, owady. Z reguły zwierzę to ucieka przed ludźmi, choć czasem, po chłodnej nocy może być odrętwiałe i nie reagować ucieczką. Zaskoczona żmija, gdy poczuje się zagrożona, gdy będzie przez człowieka atakowana, osaczana – może ukąsić. Podobnie się zachowa, jeśli ktoś niechcący ją nadepnie, lub na niej usiądzie.

Jak unikać ukąszenia?
Znając zwyczaje żmij można znacząco ograniczyć ryzyko ukąszenia stosując pewne zasady bezpieczeństwa:
* Nie należy dotykać żmij - należy je zostawić w spokoju i pozwolić im żyć (są objęte ochroną). Należy wycofać się powoli i bez paniki.
* Należy uważać, gdzie się siada - miło jest odpocząć na słonecznej polance, na przewróconym pniu pod miedzą. Pamiętać jednak trzeba, ze ta polanka jest także ulubionym miejscem odpoczynku żmij. Trzeba dokładnie obejrzeć takie miejsca.
* Idąc w miejsce, gdzie można spodziewać się obecności żmij, należy zakładać buty za kostkę. W razie przypadkowego nadepnięcia na żmiję pozwoli to uchronić się przed jadowitym ugryzieniem. Żmija najczęściej atakuje w takich wypadkach na wysokości kostki.
* Pilnowanie i edukacja dzieci. Żmije są spotykane nawet blisko domów. Trzeba więc wytłumaczyć dziecku, że nie należy dotykać i drażnić wygrzewających się na kamieniu węży (nieznanych zwierząt w ogóle).
* Gdy żmija pojawia się niedaleko domu, dobrze jest wykaszać trawę z pewnym „marginesem” bezpieczeństwa, usuwać kamieniska, nie robić skalnych ogródków (żmija lubi robić kryjówki między kamieniami). Gdy to niebezpieczne zwierzę zadomowi się w miejscu obecności człowieka, pomóc mogą strażacy, którzy zajmują się podobnymi sprawami, np. usuwaniem gniazd os i szerszeni.

Wezwij karetkę!
Każdy przypadek ukąszenia przez żmiję wymaga pilnej pomocy lekarskiej. Leczeniem z wyboru przy nasilonych objawach jest podanie surowicy przeciw jadowi żmii. Surowica taka jest dostępna w większości Oddziałów Ratunkowych.

Pamiętajmy, że tak żmija zygzakowata, jak i zaskroniec są zwierzętami prawnie chronionymi. Widząc je na swojej posesji, nie róbmy im krzywdy – zgłośmy ten fakt odpowiednim służbom.

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości




piątek 01 lipca 2011 - 06:45:16 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Bezrzecze24

USŁUGI W/DLA BEZRZECZA

kodo


Centrum Medyczne LuxMedica.jpg
Centrum Medyczne LuxMedica
jest nowoczesnym centrum, działającym na rynku medycznym od 2013 roku, które zostało wyposażone w najnowocześniejszy i najwyższej jakości sprzęt medyczny, najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz profesjonalny i wykwalifikowany personel.
Nasz adres: Mierzyn, ul. Welecka 1A
Telefon: +48 91 48 48 404


autofit.jpg
AUTO FIT
mechanika pojazdowa
71-211 Szczecin
ul. Szeroka 63
PN - PT 9:00 - 18:00
Firma AUTO FIT prowadzi kompleksową naprawę i diagnostykę samochodów z grupy VW, AUDI, SEAT, SKODA oraz naprawy mechaniczne wszystkich innych marek. Zapraszamy.
Telefon: +48 91 432 75 63
reklama.jpg
Reklama w portalu Bezrzecze24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu Bezrzecze24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej