Wiadomość"Słoneczny Sad" Żłobek i Przedszkole
(Kategoria: Bezrzecze - WIADOMOŚCI, INFORMACJE)
Dodane przez admin
piątek 08 grudnia 2023 - 14:29:02


"Słoneczny Sad"
Żłobek i Przedszkole


"Słoneczny Sad" Żłobek i Przedszkole to nowatorska placówka wychowawczo-edukacyjna, która znajduje się w Dołujach w gminie Dobra. Jej motto brzmi: "Pozwól dziecku być sobą - niech się brudzi, niech się śmieje, niech będzie szczęśliwe".


Sieć niepublicznych placówek edukacyjnych "Słoneczny Sad by NANA" została stworzona przez właścicielkę mgr Joannę Al. Zaben, która od 16 lat tworzy miejsca, w których dzieci i ich potrzeby są najważniejsze. "Słoneczny Sad" Żłobek i Przedszkole mieści się przy ul. Słoneczny Sad 49 w Dołujach. Placówka przyjmuje dzieci w wieku od 10 miesiąca życia do 6 lat. "Słoneczny Sad" działa zgodnie z założeniami - porozumienie bez przemocy (NVC), wykorzystuje elementy edukacji M. Montessori, a także edukacji skandynawskiej i smyko-multisensoryki - "Dzieci przodem" pod mądrym dowództwem dorosłych.

"Nasza placówka wychowawczo-edukacyjna nie jest jedynie budynkiem, w którym Twoje dziecko spędzi czas. Tutaj propagujemy wartości takie jak: integralność (zauważamy dziecko takie jakie jest), granice osobiste (szanujemy granice jakie wyznaczają nam dzieci), relacja (stawiamy na zdrową, pełną szacunku relacje z dzieckiem, ale także z rodzicem), wiara w kompetencje dziecka od jego narodzin, mądre przywództwo dorosłych" - wyjaśnia Joanna Al. Zaben.

Doświadczona kadra

Kadrę tworzy młody zespół wspaniałych Słonecznych Cioć, które od lat chcą pokazywać dzieciom wszystko to co nieznane w jak najciekawszy, najatrakcyjniejszy sposób. Nie od dziś wiadomo, że dzieci nie uczą się poprzez rozmowę, one chcą eksplorować, doświadczać, badać i zdobywać. To daje im poczucie sprawstwa, przynależności, dodaje motywacji i buduje poczucie własnej wartości. Dla kadry "Słonecznego Sadu" nie ma rzeczy niemożliwych - wychowawczynie wciąż podnoszą swoje kwalifikacje, dążą do pokonywania jeszcze wyższych poprzeczek edukacyjnych stawianych przez otaczający nas świat. Starają się, aby każdy dzień był owiany dziecięcymi uśmiechami. Są troskliwe, opiekuńcze, pełne wsparcia i zrozumienia. To one podążają za dziećmi, nigdy odwrotnie. Są nie tylko wsparciem dla wychowanków, ale także wspierają rodziców w wychowaniu przez organizowanie chociażby comiesięcznych konsultacji. Kadra posiada również wsparcie merytoryczne od zatrudnionych w placówkach specjalistów - pedagog specjalny, terapeuta integracji sensorycznej, logopeda, psycholog, położna.

Porozumienie bez przemocy NVC

NVC, a prościej porozumienie bez przemocy, można scharakteryzować jako empatyczną komunikację, konstruktywną komunikacją lub "językiem serca". Nazywane jest ono w ten sposób, ponieważ osoby, które realizują NVC starają się nawiązać ze sobą kontakt, który oparty jest na zrozumieniu i szacunku, a nie na konflikcie. Warto zaznaczyć, że oczywistym jest przewaga rozwojowa i intelektualna jaką posiada dorosły opiekun nad małym dzieckiem, jednak nie oznacza ona, że dostaje on powód do traktowania dziecka z góry i nie uważania go za równorzędnego partnera w rozmowie.

Edukacja Marii Motessori

W przedszkolu i żłobku wykorzystywane są elementy z edukacji M. Montessori. Nauczyciel stara się przekazać swoim wychowankom, że należą do tego świata, że są częścią czegoś większego, nie odbierając im jednocześnie poczucia własnej wartości oraz osobistej odpowiedzialności. Celem jest zaszczepienie w nich ciekawości świata. Dzieci uczą się, że musimy odnosić się do siebie z szacunkiem i dbać o świat, który nas otacza. Kadra samodzielnie tworzy pomoce "Montessoriańskie", które inspirują dzieci do twórczego działania. Cechą pomocy jest ich prostota, precyzja i estetyka wykonania. Każda pomoc dostosowana jest do potrzeb dziecka. M. Montessori uwzględnia zasady stopniowania trudności.

Edukacja bez drzwi i ścian

Nauczyciele wychowania przedszkolnego wykorzystują do swojej pracy elementy edukacji skandynawskiej. Edukacja "bez drzwi i ścian" to edukacja realizowana w okolicznościach przyrody.

"Spędzamy jak najwięcej czasu na świeżym powietrzu. Zajęcia dydaktyczne prowadzone są w lesie, na polanie czy w należącym do placówki owocowym sadzie. "Słoneczny Sad" posiada swój ogródek uprawny, w którym dzieci sadzą warzywa, owoce czy kwiaty, gdzie doglądają ich, moją możliwość zaobserwowania całego procesu wzrostu, prowadzą obserwacje, aktywnie dbają o jak największy wzrost. Nie ma brzydkiej pogody, jest nieodpowiedni ubiór. Pozwalamy dzieciom w pełni obcować z naturą. Dzieci mają ogromną chęć, a u nas możliwość poznania otaczającego nas świata. Jednocześnie uczymy naszych wychowanków poważać granice, a przede wszystkim te dotyczące bezpieczeństwa" - mówi Joanna Al. Zaben.

Smyko-multisensoryka

Placówka w Dołujach realizuje również zajęcia ze smyko-multisensoryki, która doskonale wspiera rozwój dzieci. Opiera się ona głównie na integracji sensorycznej. Podczas zajęć z multisensoryki, dzieci w naturalny sposób doświadczają różnorodnych bodźców zmysłowych, co odpowiednio i całościowo stymuluje ich rozwój. Zajęcia oprócz tego, że wspierają rozwój dziecka, są świetną zabawą dla maluchów. Są to jedyne zajęcia sensoryczne w Polsce, podczas których można dowiedzieć się, w jaki sposób prawidłowo bawić się z dzieckiem, żeby całościowo wspierać jego rozwój. Na zajęciach jest mnóstwo słuchania i śpiewania, masowania i dotykania różnorodnych faktur, ściskania i zgniatania, malowania i paćkania się, obserwowania i doświadczania, smakowania i wąchania, ruszania się i huśtania/bujania, nieskrępowanego poznawania świata.

"Słoneczny Sad" Żłobek i Przedszkole znajduje się w dużym, nowoczesnym budynku. Przed budynkiem znajduje się parking dla rodziców, a na terenie budynku dwa place zabaw dostosowane do wieku dzieci. Budynek jest dwupiętrowy - parter zajmują dwie sale żłobkowe, pierwsze piętro dwie sale przedszkolne oraz drugie piętro jedna sala przedszkolna. Grupami żłobkowymi zajmują się po dwie Ciocie, w przedszkolu w każdej grupie jest nauczyciel wychowania przedszkolnego oraz pomoc nauczyciela. Grupy są dzielone wiekowo. W placówce prowadzone są zajęcia dodatkowe takie jak: język angielski (2 razy w tygodniu), mały karateka, logopedia, taniec, smyko-multisensoryka, gimnastyka korekcyjna z elementami jogi, przedszkoliada czyli zajęcia z piłkami. W razie potrzeby prowadzone są konsultacje specjalistów - pedagogów, terapeutów czy psychologów.

Dane kontaktowe:
"Słoneczny Sad" Żłobek i Przedszkole
tel.: +48 535 200 233
e-mail: slonecznysaddoluje@gmail.com
www.sloneczny-sad.pl
facebook.com/zlobekslonecznysad

Zobacz na mapie:


Instrukcja: w celu przesunięcia mapy kliknij na interesujący Ciebie obszar i poruszaj myszką. Powiększ mapę klikając "+" i analogicznie pomniejsz mapę przez "-".

Artykuł promocyjnyŹródło: Bezrzecze 24 - portal mieszkańców Bezrzecza
( http://www.bezrzecze24.pl/news.php?extend.3686 )