Zaloguj się | Rejestracja

Szczecin: Ruszył nowy system gospodarowania odpadami


Szczecin: Ruszył nowy system gospodarowania odpadami

W poniedziałek, 1 lipca 2013 r. w całej Polsce wszedł w życie nowy system gospodarowania odpadami. Zasadnicze zmiany to m.in. przejęcie obowiązku odbioru i zagospodarowania odpadów komunalnych z terenu nieruchomości zamieszkałych przez gminy, zlecenie usługi specjalistycznym firmom wybranym w drodze przetargu, wnoszenie opłat za gospodarowanie odpadami na rzecz gminy. Z terenu osiedla Krzekowo-Bezrzecze odpady odbierać będzie SITA JANTRA Sp. z o.o..


W Szczecinie od 1 lipca br. odpady odbierać będą:

Konsorcjum firm REMONDIS Szczecin oraz Z.P.H.G. „JUMAR” - Głębokie-Pilchowo, Osów, Warszewo, Bukowo, Stołczyn, Skolwin, Golęcino-Gocław, Żelechowa, Niebuszewo, Niebuszewo-Bolinko, Drzetowo-Grabowo, Arkońskie-Niemierzyn.

SITA JANTRA Sp. z o.o. - Krzekowo-Bezrzecze, Zawadzkiego-Klonowica, Pogodno, Świerczewo, Gumieńce, Pomorzany (SITA JANTRA) oraz Łękno, Śródmieście-Północ, Turzyn, Centrum, Śródmieście-Zachód, Stare Miasto, Nowe Miasto, Międzyodrze-Wyspa Pucka (Remondis będzie działał jako podwykonawca spółki SITA JANTRA).

Miejskie Przedsiębiorstwo Oczyszczania Sp. z o.o. - Prawobrzeże: Żydowce-Klucz, Podjuchy, Zdroje, Dąbie, Załom-Kasztanowe, Wielgowo-Sławociesze-Zdunowo, Płonia-Śmierdnica-Jezierzyce, Kijewo, Majowe, Słoneczne, Bukowe-Klęskowo.


Cel: Segregacja

Zgodnie z wymogami ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach oraz rozporządzeniami wykonawczymi, gmina Szczecin staje przed zadaniem blisko pięciokrotnego zwiększenia ilości odpadów poddawanych odzyskowi i recyklingowi w okresie najbliższych 7 lat. W przeciwnym razie grożą Szczecinowi wysokie kary. Z tego powodu wprowadzone zostały wymierne, ekonomiczne korzyści w postaci niższych stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi dla wszystkich właścicieli nieruchomości, którzy zdecydują się gromadzić odpady w sposób selektywny. To, według szczecińskich urzędników, filar nowego systemu.

Pojemniki:

Wszystkie podmioty działające na podstawie umowy z miastem (MPO, Sita-Jantra, Remondis i Jumar) od kilkunastu dni dokonywały wymian pojemników, tak aby w poszczególnych dzielnicach, które mają obsłużyć od 1 lipca, jeszcze przed tym terminem wyposażenie było zrealizowane i w sposób płynny nastąpiło przejście z dotychczasowej umowy na obsługę przez gminę.

Gmina Szczecin otrzymała pojedyncze sygnały o tym, że firmy, które po 1 lipca nie obsługują nieruchomości zamieszkałych w Szczecinie, zabrały swoje pojemniki wcześniej i w to miejsce pozostawiły worki. Działanie w ocenie szczecińskiego magistratu jest niezgodne z umową jednak wpływ miasta na dwustronne umowy obowiązujące do 30 czerwca br. jest bardzo ograniczony. Gmina swoje obowiązki przejęła 1 lipca i nie może, wg miasta, przejmować odpowiedzialności za skutki nieprawidłowych działań wynikających z niezrealizowania postanowień umowy.

Wszelkie problemy z tym związane, np. zabrano dotychczasowy pojemnik a nie podstawiono nowego można zgłaszać telefonicznie pod numer infolinii: 91 435 11 99.

Gmina we współpracy z firmami, które od 1 lipca przejęły odbiór odpadów komunalnych, stara się, aby nieruchomości, których właściciele w terminie złożyli deklaracje, miały wyposażenie odpowiadające wyposażeniu dotychczasowemu. Również częstotliwość odbioru będzie zachowana.

Worki do selektywnej zbiórki:

Firmy przystąpiły też do dostarczania worków do selektywnej zbiórki w zabudowie jednorodzinnej. Do czasu wyposażenia w pojemniki i worki nieruchomości, których właściciele zadeklarowali wolę prowadzenia selektywnej zbiórki, można korzystać z ogólnodostępnych pojemników na odpady gromadzone selektywnie.

W zabudowie wielorodzinnej - po 1 lipca, w oparciu o zgłaszane przez zarządców nieruchomości zapotrzebowania - gmina Szczecin przystąpi do wyposażenia nieruchomości w pojemniki do selektywnej zbiórki.

Te nieruchomości w zabudowie wielorodzinnej, które nie zgłosiły zapotrzebowania na pojemniki, mogą to zrobić kierując pismo do Wydziału Gospodarki Komunalnej i Ochrony Środowiska UM. Zgłoszenia będą sukcesywnie rozpatrywane i we współpracy z poszczególnymi firmami realizowane.

EKOPORTY jako punkty selektywnej zbiórki odpadów komunalnych również przygotowane są do bezpłatnego przyjmowania odpadów komunalnych od mieszkańców.

Więcej informacji:
- infolinia 91 435 11 99,
- poczta e-mail: gospodarka_odpadami@um.szczecin.pl,
- strona internetowa: www.ecozmiany.szczecin.pl.

Do pobrania:
Segregacja - plakat
Segregacja - informacje


Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomości



Zobacz artykuły powiązane:


Gmina Dobra podpisała umowę na odbiór śmieci

We wtorek 25 czerwca w Urzędzie Gminy Dobra podpisano umowę na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych od właścicieli nieruchomości zamieszkałych i niezamieszkałych, położonych w granicach administracyjnych gminy Dobra. Umowę podpisali Wójt Teresa Dera, Skarbnik Gminy Jolanta Jankowska oraz przedstawiciele wykonawców prac: Julian Maruszewski, właściciel Z.P.H.G. JUMAR i Monika Wierzbicka, Dyrektor Handlowy Remondis Szczecin Sp. z o.o.

Gmina Dobra: Jumar i Remondis odbiorą śmieci

Zakończył się przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych z terenu gminy Dobra. Przez najbliższe dwa i pół roku, odpady od mieszkańców Bezrzecza odbierać będzie konsorcjum złożone z firm Jumar i Remondis. Firmy mają niewiele czasu na przygotowania do rozpoczęcia prac - zadanie wywozu odpadów obowiązuje bowiem już od 1 lipca.

Śmieci w gminie Dobra: deklaracje do 31 maja

Tylko do końca maja można składać w Urzędzie Gminy Dobra deklaracje, na podstawie których wyliczona zostanie wysokość miesięcznego rachunku za odbiór śmieci z terenu naszych nieruchomości. Tym, którzy jeszcze tego nie zrobili radzimy nie zostawiać tego na ostatnią chwilę - w czwartek Boże Ciało, a w piątek ze wszystkich wydziałów Urzędu Gminy, czynny będzie tylko Wydział ds. Obywatelskich i Ochrony Środowiska w Wołczkowie. Możliwe są więc spore kolejki.

Gmina Dobra: przetarg
na odbiór odpadów


Mieszkańcy Szczecina od kilku tygodni znają nazwy firm, które od lipca wywozić będą śmieci z ich posesji. Tymczasem w gminie Dobra dopiero ruszył przetarg na odbiór i zagospodarowanie odpadów komunalnych. Czasu na wybór wykonawcy prac pozostało bardzo mało. Czy uda się zakończyć postępowanie przetargowe przed rewolucją śmieciową, która czeka nas w lipcu?

Nowe opłaty za śmieci w gminie Dobra - zatwierdzone

Trwają przygotowania do zmian w sposobie odbioru odpadów komunalnych, które zaczną obowiązywać od 1 lipca 2013 roku. Wśród uchwał podjętych przez Radę Gminy Dobra na ostatniej sesji, która odbyła się w czwartek 25 kwietnia, znalazła się uchwała modyfikująca wzór deklaracji o wysokości opłaty za śmieci, jaką każdy mieszkaniec gminy, w tym także Bezrzecza, powinien do końca maja (nowy termin) złożyć w Urzędzie Gminy.

Gmina Dobra: zmiany
w opłatach za śmieci


W czwartek 28 marca odbyła się XXII sesja Rady Gminy Dobra. Była to jedna z najważniejszych sesji rady obecnej kadencji, na której głosowano nad istotnymi zmianami w systemie odbioru odpadów komunalnych z nieruchomości. Przyjęte zmiany pozwolą obniżyć przyszłe rachunki za wywóz odpadów wśród wielu właścicieli działek w Bezrzeczu.

Śmieci w gminie Dobra: duże zmiany?

Nowa opłata za odbiór śmieci jest ostatnio przewodnim tematem nie tylko dla mieszkańców Bezrzecza. Czy będziemy płacić więcej, jak wypełnić deklarację, czy podlewanie ogródków zwiększy nam rachunki za śmieci - to najczęstsze pytania, które przesyłacie do naszej redakcji. Tymczasem tuż przed ostatecznym terminem składania deklaracji szykują się poważne zmiany, w dodatku z korzyścią dla mieszkańców.


Śmieci w gminie Dobra: deklaracje do 31 marca

Do 31 marca mieszkańcy gminy Dobra muszą złożyć deklaracje, na podstawie których wyliczona zostanie wysokość miesięcznego rachunku za odbiór śmieci z ich nieruchomości. W wypełnieniu deklaracji mogą pomóc wzory, które opublikował Urząd Gminy Dobra.


Śmieci w gminie Dobra: nowelizacja ustawy

Do "rewolucji śmieciowej", która wpłynie na wysokość opłat, jakie płacimy za wywóz śmieci, pozostało niewiele czasu. W momencie, gdy wszystko na temat nowego systemu powinno być przejrzyste i gotowe do wprowadzenia w życie, parlament wprowadził zmiany w ustawie o utrzymaniu czystości i porządku w gminach. Teraz od włodarzy gminy Dobra zależeć będzie, czy zdecydują się na wprowadzenie poprawek do systemu, który od lipca ma obowiązywać na terenie m.in. Bezrzecza.


Gmina Dobra: stawki
opłat za śmieci


Na ostatniej sesji w 2012 roku, radni gminy Dobra przyjęli uchwałę w sprawie ustalenia stawek opłat za gospodarowanie odpadami komunalnymi. Uchwalone stawki pozwolą obliczyć wysokość opłat, jakie od lipca 2013 roku będziemy uiszczać za odbiór odpadów z naszych nieruchomości.


Śmieciowy podatek
- od ilości zużytej wody


Do rewolucji w sposobie naliczania opłat za śmieci, która czeka wszystkich mieszkańców Bezrzecza, pozostało już coraz mniej czasu. Termin wprowadzenia przez gminy nowego systemu gospodarki komunalnej mija 30 czerwca 2013 roku. Jak udało nam się ustalić, jeszcze w tym miesiącu Rada Gminy Dobra głosować będzie nad głównymi założeniami gminnego projektu, w tym nad sposobem wyliczania stawki opłat dla mieszkańców za odprowadzanie odpadów. Mieszkańcy Szczecina już wiedzą jak będą płacić za śmieci.


Gospodarka odpadami
- konsultacje społeczne


Szczecin rozpoczyna konsultacje społeczne w sprawie nowej gospodarki odpadami. W tym celu ruszyła specjalna strona internetowa, na której można opowiedzieć się za jedną z trzech metod naliczania opłat za wywóz śmieci, skorzystać z kalkulatora opłat i zapoznać się z projektami uchwał.


Śmieciowa rewolucja
w Bezrzeczu


W ciągu najbliższego roku, wszystkich mieszkańców Bezrzecza czeka rewolucja w sposobie pozbywania się odpadów z nieruchomości. W myśl wprowadzonej przez Sejm zmiany ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach, wszystkie miasta i gminy w Polsce, w tym także gmina Dobra, będą musiały najpóźniej do 30 czerwca 2013 roku wprowadzić nowy system gospodarki odpadami.

wtorek 02 lipca 2013 - 12:28:01 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Bezrzecze24

USŁUGI W/DLA BEZRZECZA

kodo


Centrum Medyczne LuxMedica.jpg
Centrum Medyczne LuxMedica
jest nowoczesnym centrum, działającym na rynku medycznym od 2013 roku, które zostało wyposażone w najnowocześniejszy i najwyższej jakości sprzęt medyczny, najwyższe standardy bezpieczeństwa oraz profesjonalny i wykwalifikowany personel.
Nasz adres: Mierzyn, ul. Welecka 1A
Telefon: +48 91 48 48 404


autofit.jpg
AUTO FIT
mechanika pojazdowa
71-211 Szczecin
ul. Szeroka 63
PN - PT 9:00 - 18:00
Firma AUTO FIT prowadzi kompleksową naprawę i diagnostykę samochodów z grupy VW, AUDI, SEAT, SKODA oraz naprawy mechaniczne wszystkich innych marek. Zapraszamy.
Telefon: +48 91 432 75 63
reklama.jpg
Reklama w portalu Bezrzecze24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu Bezrzecze24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej