Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Teren pałacowy w Bezrzeczu (więcej...)


Teren pałacowy
w Bezrzeczu


Niewiele osób wie, że w Bezrzeczu mieścił się kiedyś piękny pałac. Obiekt usytuowany był na krańcu miejscowości, naprzeciwko końcowego przystanku linii autobusowej nr 74. Teren ten wpisany jest do rejestru zabytków pod nr 863 i należy do strefy ochrony konserwatorskiej.


Na krańcu miejscowości Bezrzecze (niem. Brunn), w latach 1875-1880 radca rządowy Otto Friedrich Gebhard von Ramin zbudował pałac, w miejscu dawnego dworu von Raminów. Pałac ze swoimi dwoma wieżami, centralnym ryzalitem, ze sterczynami oraz krenelażem nawiązywał stylistyką do angielskiego neogotyku. Po śmierci fundatora, właścicielem pałacu i majątku został jego najstarszy syn rotmistrz Ludwig Friedrich Erdmann, a po nim jego syn porucznik Eberhard.

W 1937 roku rodzina postanowiła przeprowadzić się do Berlina i sprzedać pałac spokrewnionej rodzinie von Schöning. W 1943 roku majątkiem władał Kurt Schöning. Na przełomie lat 1945/1946 roku pałac podpalono. Po wojnie przez kilka lat stały jeszcze mury obwodowe budowli. Do naszych czasów zachowały się jedynie pałacowe piwnice, schody przy ryzalicie elewacji ogrodowej oraz kamienny mur oddzielający pałac od parku.

Reklamy Google:


Przez długi okres czasu miejsce to było porośnięte chaszczami i odstraszało mieszkańców. W tej chwili teren został uporządkowany i oczyszczony, a chaszcze powycinane. Po wycince krzewów i starych drzew można zauważyć ruiny pałacu i staw. Idąc w dół ul. Parkową, po prawej stronie można zobaczyć i wyobrazić sobie, jak kiedyś wyglądał ten teren. Z tego co udało nam się dowiedzieć, teren pałacowy należy obecnie do osoby prywatnej.

Tekst i zdjęcia: Katarzyna Ciurzyńska. Źródło: encyklopedia.szczecin.pl

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościTeren pałacowy w Bezrzeczu:


środa 16 kwietnia 2014 - 06:14:55 | Komentarze: 1
Wersja do druku

szukaj w Bezrzecze24

USŁUGI W/DLA BEZRZECZA

podolog.szczecin
chmurka.jpg
Przedszkole Poranna Chmurka
Mierzyn, ul. Poranna 4
Integracyjne Przedszkole Poranna Chmurka to placówka położona na granicy Szczecina i Mierzyna. Za cel obraliśmy sobie wspomaganie i ukierunkowanie rozwoju dziecka zgodnie z jego potencjałem i możliwościami sensorycznymi. Pielęgnujemy indywidualność i rozwijamy ją. Zapewniamy rodzinną atmosferę, fachową kadrę realizującą program dydaktyczno-wychowawczy i dbającą szczególnie o bezpieczeństwo powierzonych nam dzieci.
stylowa.jpg
Restauracja Stylowa
Dobra, ul.Szczecińska 20b
tel. +48 517 687 606
W stylowym klimacie zorganizujemy dla Państwa przyjęcie okolicznościowe a także wszelkie spotkania firmowe. Zapraszamy na szeroki wybór dań, w tym prawdziwą pizzę, które oferujemy również z dowozem w wyznaczonym obszarze. Specjalizujemy się także w cateringu na przyjęcia domowe i firmowe.

przychodnie.jpg
Przychodnie
Medycyny Rodzinnej
Zapraszamy naszych Pacjentów na pierwsze bezpłatne szczepienie przeciwko wirusowemu zapaleniu wątroby typu B - wzw B. Bezrzecze, ul. Górna 18b,
tel. +48 91 818 20 10.
autofit.jpg
AUTO FIT
mechanika pojazdowa
71-211 Szczecin
ul. Szeroka 63
PN - PT 9:00 - 18:00
Firma AUTO FIT prowadzi kompleksową naprawę i diagnostykę samochodów z grupy VW, AUDI, SEAT, SKODA oraz naprawy mechaniczne wszystkich innych marek. Zapraszamy.
Telefon: +48 91 432 75 63
reklama
reklama.jpg
Reklama w portalu Bezrzecze24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu Bezrzecze24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej