Zaloguj się | Rejestracja
Twoja przeglądarka nie obsługuje zawartości Flash.

Z Bezrzecza nad morze o wiele szybciej? (więcej...)


Z Bezrzecza nad morze
o wiele szybciej?


To możliwe. Chodzi tutaj o obwodnicę Szczecina i Polic zwaną też zachodnim drogowym obejściem Szczecina. Marszałek zachodniopomorski podjął decyzję o złożeniu wniosku do ministra transportu o wpisanie obwodnicy do sieci dróg krajowych.


O zachodnim drogowym obejściu Szczecina pisaliśmy już w 2010 roku. Trwały wtedy konsultacje społeczne w sprawie przebiegu nowej obwodnicy. Do domów m.in. w Bezrzeczu pukali ankieterzy, którzy pytali o możliwie najlepszy wariant przebiegu drogi. Odbyły się również dwa spotkania dotyczące projektowanej obwodnicy - w Mierzynie i Dobrej.

Obecnie jest już gotowe studium wykonalności oraz raport środowiskowy dotyczący planowanej inwestycji. Ukończono również dokument, który pokazuje poszczególne etapy realizacji obwodnicy. W założeniach jest budowa jednojezdniowej obwodnicy Szczecina i Polic o długości 51 kilometrów. Zachodnie obejście zaczynałoby się od węzła Kołbaskowo (połączenie z autostradą A6), a kończyło na węźle Goleniów, na przecięciu autostrady i drogi ekspresowej S3. Obwodnica przecinałaby Odrę. Najbardziej prawdopodobny wariant to budowa tunelu pod rzeką o długości 3 kilometrów.

W gminie Dobra znalazłyby się 2 z planowanych 8 węzłów: w pobliżu miejscowości Dobra i Dołuje. Z Bezrzecza byłoby więc bardzo blisko do planowanej obwodnicy. Rozwiązanie znacznie skróciłoby drogę na lotnisko w Goleniowe czy nad morze. Szacowany koszt inwestycji to prawie 2,3 mld zł.

To na razie pomysły i założenia. Projekt stanie się realny dopiero, kiedy planowana obwodnica zyska status drogi krajowej. Szanse są bardzo duże. Zachodnie obejście odciąży ruch w Szczecinie, łączy ze sobą różne drogi krajowe i ułatwia dojazd do przejść granicznych z Niemcami w Lubieszynie i Kołbaskowie. Dodatkowo z obwodnicy będą mogły korzystać Zakłady Chemiczne w Policach, które obecnie muszą transportować przez Szczecin ładunki z niebezpieczną zawartością.

Jeśli minister zaakceptuje wniosek marszałka zachodniopomorskiego, trzeba będzie opracować szczegółową dokumentację, co zajmie około 2 lat. Biorąc pod uwagę pozostałe inwestycje w Polsce, niewielkie są szanse, że nowa obwodnica powstałaby przed 2020 rokiem. Jeśli jednak już powstanie, to z pewnością znacznie poprawi komunikację w naszej gminie i powiecie.

Więcej na temat Zachodniego Obejścia Szczecina (plik .pdf - 5 MB)

Źródła: regiomoto.pl, www.zachodnieobejscieszczecina.pl

Przeczytaj komentarze sąsiadów do tej wiadomościZobacz artykuły powiązane:


Zachodnie obejście Szczecina!

Bezrzecze to jedna z zachodnich "sypialni" Szczecina, z której już dziś ciężko dostać się do centrum, nie mówiąc o przedostaniu się na drugą stronę Odry. A każdy wyjazd nad morze czy na goleniowskie lotnisko przyprawia nas o zawrót głowy.

piątek 01 lutego 2013 - 06:25:43 | Komentarze: 0
Wersja do druku

szukaj w Bezrzecze24

USŁUGI W/DLA BEZRZECZA

podolog.szczecin


slonecznysad


autofit.jpg
AUTO FIT
mechanika pojazdowa
71-211 Szczecin
ul. Szeroka 63
PN - PT 9:00 - 18:00
Firma AUTO FIT prowadzi kompleksową naprawę i diagnostykę samochodów z grupy VW, AUDI, SEAT, SKODA oraz naprawy mechaniczne wszystkich innych marek. Zapraszamy.
Telefon: +48 91 432 75 63
reklama.jpg
Reklama w portalu Bezrzecze24.pl
Wypróbuj reklamę w portalu Bezrzecze24.pl! Oferujemy kilkanaście profesjonalnych form reklamowych: artykuły promowane,
wizytówki, animowane reklamy. Skorzystaj z naszego doświadczenia w promocji firm. Sprawdź ofertę reklamową... więcej